Aktualnie odbywają się testy optymalizacyjne na hamowni podwoziowej egzemplarza *002* silnika OHRV V2 zamontowanego do podwozia Junak M10.
Testy obejmują dobór krzywej wyprzedzenia zapłonu oraz długości układu wydechowego dla uzyskania optymalnej krzywej przebiegu mocy i momentu obrotowego.
Ten wpis pokazuje różnice pomiędzy dwoma wersjami głowicy OHRV. Wersja 1, niższa, z chłodzeniem opływającym powietrzem oraz olejem przetłaczanym przez drążony rotor.
Wersja 2, wyższa, z kanałami chłodzącymi, wypełniającymi przestrzeń pomiędzy komorą spalania a rotorem. Skomplikowany odlew, wdrożony do produkcji. Druga wersja głowicy, opracowana i wytworzona przez Sebastiana, ma sprostać termicznemu obciążeniu silnika doładowanego.
Wersja 2 posiada dodatkowo pewne technologiczne usztywnienia żeber, oraz inaczej umiejscowione świece zapłonowe, skoncentrowane w środku komory spalania. Każda z głowicy ma po dwie świece zapłonowe działające równocześnie.
Elementy inżynierii odwrotnej na samym początku projektu ? TAK 🙂
Jak w każdym procesie, początkowe założenia konstrukcyjne w trakcie tworzenia prototypu, ulegają mniejszym lub większym zmianom, wynikającym chociażby ze zmiany bądź dostosowania do możliwości technologicznych.
Silnik V2 został rozebrany na części pierwsze, po czym została wykonana dokumentacja trójwymiarowa istniejącego, obrobionego bloku silnika. Pozwoli to na późniejsze prace optymalizacyjne bez konieczności pomiarów na rzeczywistym silniku.
Porównanie konstrukcji dekla skrzyni biegów Junaka S03 oraz dekla wzmocnionego konstrukcji i wykonania Sebastiana.
Nowy dekiel jest zdecydowanie szczytniejszy od oryginałów, ma miejsce na współczesne uszczelnienia typu simmering oraz ułatwione jest w nim osiowe wykonywanie otworu pod łożysko i uszczelniacz wałka głównego, wykonanego na jednej średnicy plus pierścień segera.
Nowy dekiel to ta cześć projektu OHRV, która bez przeróbek pasuje do oryginalnego silnika Junaka SO3.
porównanie dekielkó, od lewej: nowy nieobrobione, nowy obrobiony i oryginalny- S03Nowy dekielek na silniku OHRV V2
Ostateczne korekcje wyważenia wraz z opcja zmiany tego parametru bez wyjmowania silnika z ramy (faza testów praktycznych)
Przed zamontowaniem wału do silnika, należało zadbać o możliwość zmiany wyważenia dla testów praktycznych bez zbędnej straty czasu. Dla tego celu zostały wykonany otwory gwintowane w tarczach wału wraz z korkami rewizyjnymi w ściankach komory korbowej.
Bazowo wał jest montowany z wyważeniem 55,5%. Myśle, ze to wystarczy, w razie konieczności jest możliwość zmiany wyważenia aż do ok. 69%.
Miska do OHRV V2 ma kształt nowszej wersji silnika S03, ale mocowana jest na 8 śrub. Wynika to z rozmieszczenia elementów bloku w tej części silnika. Sama miska znana w konstrukcji z ,,tuningowych” części do oryginalnego Junaka M07/M10. Jej główna zaletą jest nie tyle zdolność obniżania temperatury oleju poprzez jej użebrowanie (chociaż wgląda to bojowo), co sztywność detalu, zapewniająca właściwą szczelność. Miska posiada korek spustowy z magnesem. Oczko siatki 0,5×0,5mm.